Nors šiandien judros sėklų aliejaus pavadinimas skamba gana egzotiškai, tai tėra kiek nepelnytai primirštas vertingas produktas, kurį tinka naudoti tiek maistui, tiek ir sveikatos gerinimui ar grožio puoselėjimui.
Sėjamoji judra auginta dar neolito laikais, o mūsų krašte judros sėklų aliejus pakankamai plačiai spaustas iki Antrojo pasaulinio karo. Aliejus naudotas tiek virtuvėje, tiek nuo ligų. Be to, judros sėklų aliejumi žmonės paįvairindavo naminių gyvulių pašarus. Šiandien vėl prisimename ir iš naujo atrandame gerąsias augalo, vadinamo „malonumų auksu“ arba „vokiškuoju sezamu“, aliejaus savybes.
Šviežias judros sėklų aliejus jūsų virtuvėje
Sėjamoji judra priklauso kryžmažiedžių šeimai ir tiek paties augalo išvaizda, tiek gelsva nusistovėjusio aliejaus spalva primena gerai pažįstamą rapsą. Vis dėlto judros sėklų aliejus skonis turi savitą skonį – ragaudami aliejų jaučiame migdolų prieskonį ir lengvą aštrumą, o malonus kvapas ir švelnūs žolelių bei riešutų tonai suteikia šiam produktui dar daugiau unikalumo.
Iš judros sėklų aliejaus organizmas gauna riebalų rūgščių (Omega-3, Omega-6, Omega-9), vitaminų A, D, E ir K, taip pat magnio, geležies, cinko, vario ir kitų mineralų. Vertingiausias judros sėklų aliejus yra tada, kai turime galimybę naudoti jį šviežią.
Tai nebus sunku padaryti, jeigu namuose turėsite buitinį šalto spaudimo aliejaus presą. Išsispauskite nedidelį aliejaus kiekį ir išbandykite jį gamindami padažus, apšlakstykite juo mėsą ar daržoves. Jei nesunaudojote viso aliejaus, nepamirškite, kad judros sėklų aliejus yra tinkamas naudoti net 18-24 mėn. ir ilgesnį laiką stovėdamas neapkarsta, todėl galite drąsiai iš karto išsispausti didesnį jo kiekį ir naudoti šį natūralų aliejų pačiose įvairiausiose situacijose.
Jei norite visapusiškai išnaudoti visas gerąsias judros sėklų savybes, turėkite omenyje, kad iš aliejaus organizmas visą naudą gauna lengviau nei iš pačių sėklų, kurias dedate kaip ingredientą į patiekalus. Taip yra dėl to, kad sėkla turi luobelę, kuri virškinant gali nesuirti – tada sėkloje esantis aliejus iš organizmo pasišalins neįsisavintas.
Kuo naudingas judros sėklų aliejus
Šis aliejus yra ne vien maistas, tačiau ir veiksmingas natūralus vaistas, todėl naudinga sužinoti, kuo judros sėklos ypatingos.
Puikus pagardas maistui
Judros sėklų aliejui būdingas migdolus primenantis skonis puikiai dera su šviežiomis salotomis, išryškindamas ir subtiliai papildydamas įvairių produktų skonį. Šis aliejus pasižymi pakankamai aukšta smilkimo temperatūra, todėl puikiai tinka kepimui, o ypač patiekalų skrudinimui, nes nedega esant gana didelei kaitrai. Judros sėklų aliejaus smilkimo temperatūra yra apie 246ºC, todėl jis prilygsta rapsų aliejui ir šiuo atžvilgiu lenkia alyvuogių bei kokosų aliejus.
Gausu gerųjų riebalų
Net 50 proc. šalto spaudimo judros sėklų aliejaus riebalų yra polinesotieji riebalai (Omega-3, Omega-6). Polinesotieji riebalai padeda mažinti bendrąjį cholesterolį, stiprina kaulus, teigiamai veikia reproduktyvinę sistemą. Aliejuje esanti Omega-3 riebalų rūgštis yra svarbi smegenų veiklai. Reguliarus jos vartojimas gali sušvelninti artrito sukeliamus skausmus. Mūsų kūnui ir nuolatiniam organizmo ląstelių atsinaujinimui būtinos Omega-3 ir Omega-6 rūgštys, tačiau Omega-6 kiekis neturėtų viršyti Omega-3 kiekio. Judros sėklų aliejuje šis santykis yra beveik idealus.
Praturtina organizmą vitaminu E
Suvartojus 100 gramų judros sėklų aliejaus organizmas gauna 110 miligramų vitamino E. Pastarasis vitaminas yra stiprus antioksidantas ir svarbus mažinant žalingą laisvųjų radikalų poveikį, aterosklerozę, ultravioletinių spindulių žalą ir vėžinius susirgimus. Be to, vitaminas E vaidina svarbų vaidmenį stiprinant bendrą organizmo imuninę sistemą.
Pagalba odai ir plaukams
Aliejaus sudėtyje esančios riebalų rūgštys prisideda prie puikios odos išvaizdos, švelnina odos ligų simptomus, gali sustabdyti raukšlių atsiradimą. O svarbiausia yra tai, kad šiuo atveju odą galite puoselėti tiek naudodami aliejų maistui, tiek išoriškai. Pašildytas aliejus gali būti naudojamas kaip plaukų kondicionierius. Jis suminkština ir sustiprina plaukus, apsaugo juos nuo ankstyvo žilumo. Beje, ne pro šalį aliejumi įtrinti ir galvos odą, ypač, jei skundžiatės odos išsausėjimu.
Teigiamai veikia virškinimo sistemą
Judros sėklų aliejus tradicinėje medicinoje pasitelkiamas skrandžio ir plonosios žarnos opoms, gastritui, įvairiems virškinimo sutrikimams gydyti.
Padeda numesti svorio
Omega-3 rūgštis padeda sumažinti riebalų kiekį organizme, be to, šiek tiek mažina apetitą, todėl vis rečiau pasiduosite pagundai užkandžiauti vien dėl malonumo ir taip be didelių pastangų padailinsite savo kūno linijas.
Tinka burnos skalavimo procedūroms
Kasdien skalaukite judros sėklų aliejumi burną ir ilgainiui pastebėsite, kad jūsų dantys atgavo baltumą, pagerėjo dantenų būklė, o ir burnos kvapas tapo malonesnis.
Priemonė masažo procedūroms
Dėl malonaus kvapo ir teigiamo poveikio odai judros sėklų aliejus gali būti naudojamas masažo metu.
Kodėl verta vartoti šalto spaudimo judros sėklų aliejų
Judros sėklų aliejus yra šiek tiek stabilesnis (atsparesnis oksidacijai) nei linų sėmenų aliejus. Be to, namuose spaustas aliejus yra grynas ir prieš naudojimą jo nereikia papildomai valyti.
Nėra nustatyta jokio šalutinio poveikio, kuris galėtų pasireikšti ilgesnį laiką vartojant judros sėklų aliejų. Džiugu tai, jog iki pat šios dienos komercijai auginama sėjamoji judra vis dar išlaiko tokią pačią genetinę struktūrą, kokią ji turėjo auginama mūsų protėvių prieš tūkstančius metų. Taigi, sėjamoji judra puikiai tinka tiems, kurie nepalankiai žiūri į genetiškai modifikuotą maistą.
Jei norite visapusiškai išnaudoti visas gerąsias judros sėklų savybes, turėkite omenyje, kad iš aliejaus organizmas visą naudą gauna lengviau nei iš pačių sėklų, kurias dedate kaip ingredientą į patiekalus. Taip yra dėl to, kad sėkla turi luobelę, kuri virškinant gali nesuirti – tada sėkloje esantis aliejus iš organizmo pasišalins neįsisavintas.
Geriausias savybes judros sėklų aliejus išsaugo spaudžiamas šaltuoju būdu. Tuo tarpu parduotuvių lentynose dažniau randamas aliejus, kurio išgavimui dėl spartesnio ir efektyvesnio darbo naudojamas karštis, tirpikliai arba cheminės medžiagos. Toks aliejus praranda dalį savo maistingųjų savybių, aliejaus sudėtyje gali likti chemikalų. Sugaišdami visai nedaug laiko namuose galėsite nuolat džiaugtis šiuo įvairiapusiška nauda pasižyminčiu unikaliu gamtos produktu.
Spauskite aliejų kasdien
Jei norite šeimos racioną praturtini vertingu maisto papildu ir išskirtiniu pagardu, jei mitybai skiriate pakankamai dėmesio ir manote, kad esate verti aukščiausios kokybės produktų, judros sėklų aliejus galėtų būti būtent tai, ką jums verta išbandyti ir vartoti kiekvieną dieną.
Įsigykite judros sėklų iš ūkininkų arba paieškokite jų specializuotoje parduotuvėje. Išsispauskite aliejaus ir turėsite unikalų produktą, kuris paįvairins jūsų mitybos racioną ir reikšmingai pagerins jūsų sveikatos būklę bei bendrą savijautą.
Su buitiniu aliejaus presu iš sėklų išspaudžiamas maksimalus aliejaus kiekis, o likusias išspaudas galima naudoti kepiniams, sriuboms ar žaliesiems kokteiliams. Daugeliui gali atrodyti, kad aliejaus spaudimas yra sudėtingas ir laiko reikalaujantis darbas. Į buitinį aliejaus presą sudėtos sėklos greitai ir efektyviai išspaudžiamos, o po naudojimo presą lengva išvalyti.
Turėdami namuose gryno aliejaus, tikrai rasite kur jį panaudoti. Porą šaukštų aliejaus galima įdėti į namuose kepamos duonos tešlą, judros sėklų aliejų galima įtraukti į savos gamybos muilų bei kremų sudėtį, gelsvas aliejus gražiai atrodo išpilstytas į nedidelius buteliukus, todėl puikiai tinka dovanoti draugams ar kolegoms įvairių švenčių proga.
Vis dar neturite aliejaus preso? Atvykite pas mus jį išbandyti! Suteiksime jums visą reikiamą informaciją ir patarsime, kokias sėklas tinka spausti šiuo presu ir kaip tai reikėtų daryti. Gyvename tik vieną kartą, tad kodėl nepasirinkus sveiko ir turtingo gyvenimo?