Juodgrūdė – išskirtinio grožio gėlė, spinduliuojanti Artimųjų rytų dvasią. Tačiau tai ne vien aplinkos puošmena – iš juodgrūdės sėklų išspaustas aliejus yra žinomas kaip unikalus prieskonis, pasižymi daugybe gydomųjų savybių ir gali būti naudojamas grožio procedūrose. Jei tikėsime istoriniais šaltiniais, juodgrūdės sėklų savybes įvertino net Egipto faraonė Kleopatra ir Echnatono žmona Nefertitė. O juk legendos apie šių moterų grožį sklando ir mūsų laikais.
Sėjamoji juodgrūdė (lot. Nigella sativa) priklauso vėdryninių augalų šeimai. Romėnų kalendra, juodasėklė, muškato gėlė – tai kiti įvairiose pasaulio vietose sutinkami juodgrūdės pavadinimai, nusakantys augalo išvaizdą ir savybes. Juodos kiek pailgos apie 3 mm dydžio juodgrūdės sėklos truputį primena kmynus. Dėl šios savybės augalas kartais vadinamas juoduoju kmynu arba juoduoju kuminu. Juodgrūdės sėklų aliejus naudojamas jau daugiau nei 3 000 metų. Aliejų kaip vaistą nuo seno naudoja tiek Azijos, tiek ir Europos sveikuoliai, jį vertina ajurvedos medicina, o šiandien pripažįsta ir nuolat tiria mokslo pasaulis.
Unikali aliejaus sudėtis
- Linolo (Omega-6), oleino (Omega-9) ir palmitinė riebalų rūgštys. Omega-6 riebalų rūgštis ypatingai svarbi kraujo krešėjimui, Omega-9 stiprina imuninę sistemą, o palmitinė rūgštis gali būti naudinga gydant diabetą.
- Natūralus chemikalas timolis. Tai monoterpinas, kuris pasižymi net keliomis organizmui naudingomis savybėmis: timolis naikina tuberkuliozės bakterijas, gydo grybelines odos ligas, turi dezinfekuojančių savybių.
- Kvapiosios medžiagos. Antioksidacinėmis savybėmis pasižymintis p-cimenas, alfa-pinenas, beta-pinenas, trans-anetolis ir kitos kvapiosios medžiagos sudaro unikalią aliejaus kvapų paletę.
- Be baltymų mūsų organizmas neturės pakankamai energijos – jie yra daugelio audinių struktūrinis elementas.
- B grupės vitaminai. Ši vitaminų grupė yra atsakinga už sklandžią nervų sistemos ir smegenų veiklą, saugo imuninę sistemą.
- Kalcis, geležis, cinkas ir fosforas. Kalcis gerina širdies ritmą, mažina nervų sistemos dirglumą; geležis dalyvauja deguonies pernešimo procese, reguliuoja hormonų kiekį organizme; be cinko mūsų organizmas yra mažiau atsparus infekcinėms ligoms, jo trūkumas gali nulemti sumažėjusį apetitą; fosforas palaiko tinkamą šarmų ir rūgščių pusiausvyrą.
- Įvairūs alkaloidai. Juodgrūdėje aptinkama alkaloidų rūšis gali padėti gydant hiperglikemiją. Dėl šios savybės juodgrūdės aliejų ypač vertina natūraliosios medicinos šalininkai.
Jei ketinate juodgrūdės sėklų aliejų naudoti kaip maisto papildą, rekomenduojama vartoti vieną arbatinį šaukštelį per dieną – tai nesunkiai galėsite padaryti, spausdami aliejų savo namuose buitiniu šalto spaudimo presu. Tereikia įsigyti kokybiškų sėklų, o pats aliejaus spaudimas taps maloniu įpročiu ir net savotiška meditacija.
Kokią naudą gauname iš juodgrūdės sėklų aliejaus?
Pagardiname ir praturtiname maistą
Juodgrūdės sėklose esantis aliejus yra kiek kartokas, aštrus ir savo skoniu šiek tiek primenantis kmynus. Kadangi aliejaus sudėtyje yra daug polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, jo nerekomenduojama kaitinti iki aukštesnės nei 90ºC temperatūros – taigi, kepimui šio aliejaus naudoti negalima. Tačiau juodgrūdžių sėklų aliejus puikiai tinka gardinti sriubas, šaltuosius patiekalus, jo išraiškingas skonis dera su įvairiomis salotomis.
Jei ketinate juodgrūdės sėklų aliejų naudoti kaip maisto papildą, rekomenduojama vartoti vieną arbatinį šaukštelį per dieną – tai nesunkiai galėsite padaryti, spausdami aliejų savo namuose buitiniu šalto spaudimo presu. Tereikia įsigyti kokybiškų sėklų, o pats aliejaus spaudimas taps maloniu įpročiu ir net savotiška meditacija.
Stipriname sveikatą
Reguliariai vartojant juodgrūdės sėklų aliejų išvalomas kraujas, aliejus gali sumažinti tiek sistolinį, tiek diastolinį kraujo spaudimą. Juodgrūdės sėklų aliejus yra naudojamas skrandžio veiklai gerinti. Indijos Aligarho mieste esančiame universitete atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad juodgrūdės sėklų aliejus gali būti naudojamas kovoje su antibiotikams atspariomis superbakterijomis.
Šį aliejų galima vartoti ir onkologinių ligų gydymui. Dėl savo antioksidacinių savybių jis gali būti naudojamas kaip natūrali gydymo alternatyva arba papildoma gydymo priemonė. Juodgrūdės sėklų aliejaus efektyvumą kovoje su vėžinėmis ląstelėmis įrodė moksliniai leukemijos, krūtų vėžio ir smegenų auglių tyrimai.
Jei jūs ar jūsų artimieji turite sveikatos problemų, susijusių su kepenimis, verta pasidomėti juodgrūdės sėklų aliejaus poveikiu šiam organui. Aliejus pagreitina kepenų ligų gijimo procesus ir gali būti vartojamas kaip prevencinė priemonė. Ne vienas mokslinis tyrimas patvirtino, kad juodgrūdės sėklų aliejus gali būti naudojamas gydant astmą ir individualiu atveju gali būti net pranašesnė gydymo priemonė nei tradiciniai vaistai. Be to, šis aliejus palengvina daugelio alergijų būklę, todėl yra nepamainoma alergijomis sergančiųjų mitybos raciono dalis. Juodgrūdės sėklų aliejumi galima palengvinti ir raumenų maudimą traumos atveju.
Puoselėjame grožį
Kiekvieno, kuris rūpinasi savo odos būkle ir grožiu, lentynoje turėtų būti indelis su juodgrūdės sėklų aliejumi. Šis aliejus ne tik gydo aknę, bet ir padeda prižiūrėti sausą, sudirgusią, jautrią odą, mažina odos pleiskanojimą ir odos suskeldėjimą. Net ir po uodo įkandimo tą vietą rekomenduojama patepti šlakeliu juodgrūdės sėklų aliejaus.
Jei rūpinatės savo plaukų būkle ir grožiu, šis aliejus taip pat galėtų tapti puikiu pagalbininku. Juodgrūdės sėklų aliejus apsaugo nuo plaukų slinkimo, dėl savo antibakterinių, antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių gali reikšmingai pagerinti galvos odos būklę, o sveika galvos oda yra neatsiejamai susijusi su pačių plaukų sveikata.
Šviežio juodgrūdės sėklų aliejaus spaudimas namuose
Aliejus, kurį paprastai perkame parduotuvėse, būna išvalytas keliais būdais: iš aliejaus pašalinamos mechaninės priemaišos, drumzlės ir įvairios nepageidaujamos medžiagos. Tarp nepageidaujamų medžiagų yra medžiagos, kurios sutrumpina sandėliavimo laiką, medžiagos, kurios yra nuodingos (pvz., pesticidų likučiai) ir medžiagos, kurias pašalinus sušvelnėja arba visai panaikinamas aliejaus kvapas bei skonis.
Namuose savo poreikiams spaudžiant aliejų drumzles pašalinsite paprasčiausiai leidę aliejui nusistovėti, pesticidų aliejuje nerasite, jei pirksite ekologiškas sėklas, o skonio bei kvapo švelninti visai nenorėsite, nes būtent dėl šių aliejaus savybių jį ir spaudžiate.
Kartais prekybos centre nusiperkame jau ilgą laiką sandėliuotą aliejų, kuriame naudingųjų medžiagų yra gerokai mažiau, jau nekalbant apie tai, kad dalis jų galėjo būti prarasta spaudžiant aliejų karštuoju būdu. Turėdami galimybę aliejų spausti namuose buitiniu šalto spaudimo aliejaus presu jūs visada galite suplanuoti reikiamą aliejaus kiekį ir turėti šviežio bei kokybiško aliejaus, kurio ypatingą skonį neabejotinai įvertins ir jūsų šeimos nariai, o aliejaus teikiamą naudą rodys pagerėjusi jūsų sveikata.
Natūralu, kad savo namuose neturėdami tokio produkto kaip juodgrūdės sėklų aliejus, jo nė nepasigendate. Tačiau vos atradę sveikatai naudingas ir virtuvėje praverčiančias juodgrūdės aliejaus savybes, ko gero pagalvosite – kaip iki šiol galėjote be jo gyventi? Jei buitiniu šalto spaudimo aliejaus presu išsispausite juodgrūdės sėklų aliejaus, tikrai rasite daugybę būdų, kaip jį panaudoti. Jūsų susižavėjimą nauju produktu netruks pastebėti ir draugai, kurie ilgainiui ims jį gaminti patys, o gal net panorės jo įsigyti iš jūsų.
Jei aliejaus išsispaudėte, bet vis dar nežinote, kur jį naudoti, padovanokite aliejaus indelį mamai, kuri nuolat kovoja su per dideliu cholesterolio kiekiu, šaukštą aliejaus įdėkite į namų gamybos šampūną, naudokite aliejų malonioms ir sveikatą gerinančioms masažo procedūroms ar kasdien vieną arbatinį šaukštelį aliejaus įpilkite į vaikams gaminamus glotnučius. Juk taip paprasta pasinaudoti ranka pasiekiamomis natūraliomis gėrybėmis, kurias mums dovanoja gamta – tereikia pasiryžti tai daryti dažniau.
Jei dar neturite aliejaus preso, kviečiame skaityti mūsų pirkėjų atsiliepimus apie aliejaus preso naudą ir prisijungti prie didelio naminio aliejaus gerbėjų būrio.